Ev Alacaklar Dikkat!

Ev alacaklar dikkat Ev Satın Alırken Bina Sahibine Sormanız Gereken 6 Kritik Soru

Eğer yeni bir ev almaya karar verdiyseniz şunu bilin ki tonlarca seçeneğiniz var. İyi bir araştırma ve doğru soruları sorarak aradığınız evi daha kolay bulabilirsiniz.

Sizi Tercih Etmem İçin Bana Ne Tür Finansal Kolaylıklar Sunuyorsunuz?

Kötü haber şu ki eğer büyük projelerden ev almayı planlıyorsanız bu tür şirketler genellikle hem finansal kolaylıklar hem de evin fiyatında pek indirime gitmezler. Genellikle bu firmaların size sunacağı tek ödeme kolaylığı taksit sayısını değiştirmek oluyor. 
Ancak daha küçük ölçekli firmalar, emlak komisyoncuları ve ev sahiplerinden satın almalar gerçekleştirirken evin fiyatını daha kolay aşağıya çekebilirsiniz.

Evde kullanılan malzemelerin kalitesi nedir ve garanti süresi var mı?

Özellikle inşaat sürecinde satın aldığınız evlerde kullanılacak malzemelerin kalitesi evin fiyatını doğrudan etkiler. Kullanılan seramikler, bataryalar, parkeler, mutfak dolapları, banyo dolapları, kapı ve pencerelerin kalitesi ve garanti süresini öğrendikten sonra fiyat üzerinden pazarlık yapın. Yapacağınız sözleşmede bu malzemelerin kaliteleri ile ilgili bilgi bulunmasına özen gösterin.

Çevre düzenlemesi ve kalan arsa için planınız nedir?

Bazı inşaat firmaları giriştikleri projeleri 2-3 etaba ayırabiliyor. Birinci etap bitip satılınca 2. Etaba sonra 3. Etap başlar böylece uzun süreli inşaat alanın yakınında olmanız sizi bunaltabilir. Böyle projelerde kiracı bulmanın yanı sıra belli bir süre sonra evi satmak istediğinizde istediğiniz fiyatlara alıcı bulmak çok zorlaşıyor. Bu nedenle özellikle etrafında boş arazi bulunana projelerde bu soruyu sormadan ev almayın.

Ne tür garantiler veriyorsunuz?

Çoğu inşaat firması bir yıllık işçilik ve 10 yıllık yapısal garanti veriyor. 5 yıl işçilik garantisi veren firmalarda mevcut. Bu garantilerin kapsamı ve bağlayıcılığı konusunda bilgi edinmeniz önemli, şirket mi sunuyor bu garantileri veya devlet garantisin mi var yâda sadece üretici garantisi mi? Bu soruları bina veya proje sahibinden öğrenin. Sözleşmede bu garantilerin ve sürelerinin iyi tanımlandığından emin olun.

Bina yönetimi veya site kuralları ve düzenlemeleri nelerdir?

Site yönetiminin kuralları aidatları ortak alanların kullanımı ile ilgili kuralları öğrenmeden bir siteden ev satın almayın.
Aynı şekilde bir apartmandan daire almadan kuralları aidatları öğrenmeden ev almayın. Ayrıca bir apartmandan ev satın alırken arsa payının doğru olarak tabuda yazılı olduğunu öğrenin.

Geçmiş bazı müşterileriniz ile iletişime geçebilir miyim?

Biz her daim şunu söyler dururuz müşteri yorumları çok önemlidir. Yukarıda söylediklerimizin hepsi geçerli olabilir ama daha önce ev satın alan müşterilerin görüşleri nihai kararı vermede çok önemlidir.